Öğretim Elemanları Derneği

Gönderen Konu: Mühendislik bölümlerinin kontenjanları yeniden düzenlenmelidir  (Okunma sayısı 1858 defa)

Çevrimdışı Bleed

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
YÖK'ün geçen sene uygulamaya başladığı tercihlerin başarı sıralamasına göre yapılması uygulaması eksiktir. 2000'li yılların başından itibaren her ile en az bir üniversite açılmış ve üniversite sayısı o yıllardan itibaren 55'lerden 200'e ulaşmıştır. Bu yeni durumla artık ikinci öğretimler anlamsız hale gelmiştir. Bir bölümün gece ve gündüz olarak 100 + 100 = 200 öğrenci aldığı üniversiteler var. Ayrıca örneğin makine mühendisliği gibi bölümlerin 3'er 4'er tane olduğu üniversiteler de var (teknik eğitimlerin teknoloji fakültelerine dönüştürülmesi sonucunda). Ayrıca getirilen başarı limiti ile nispeten başarısız öğrenciler limitin olmadığı ziraat mühendisliği ve kimya, biyoloji gibi temel dallara yönlendirilmektedir. Sürdürülebilir olmayan uygulama sonucunda yeni açılan küçük ve orta büyüklükteki illerdeki üniversiteler tercihlerde büyük şehirlerin arkasında kalmakta, bunun sorumluluğu da yine bu üniversitelere bırakılarak kılavuzdan çıkarılmaktadır, yani YÖK kendi kurduğu bölümü öğrenci vermeyerek üniversitelerine kapat demektedir. Ancak bu durum, bu bölümlerin değil, YÖK'ün başarısızlığıdır. Şimdi esas soru şu, YÖK mühendislik bölümlerindeki tercihler artmıştır diye açıklama yapmıştır. Ama (YÖK'ün yaptığı uygulamalar sonucunda) kılavuzda yer veril(e)meyen bölümler dikkate alınmamıştır.

İstanbul - Ankara'nın dışında da nitelikli üniversiteler var. Ve son 15 yılda kurulan devlet üniversitelerinin belki tamamı 3 büyük ilin dışında. Buraya yapılan yatırım, istihdam edilen memur, akademisyen cabası. Sorun 240.000 barajının uygulanmasında değil. Bu baraj önceki yazılarımda da olduğu gibi her alanda olması gerekiyor. Ancak Türkiye 1980'lerde değil. İkinci öğretimler kapatılmalıdır. Böylece hem ders ücreti peşine düşen akademisyenlerin proje üretmesi teşvik edilir, hem de ikinci öğretim ile oraya gidecek öğrenci (mecburen) diğer üniversitelere yerleşir. Öte yandan kontenjanlar tekrar ayarlanmalıdır. Bir mühendislik bölümü 90 - 100 öğrenci alamaz. Böyle nitelik olmaz. Uygulamalı bir bilim dalında 100 kişiye atölye ve ya laboratuarda ne görecek, ne deneyecek, ne öğrenecek. İstanbul'daki üniversitelerden mezun olup laboratuvar bilgisi sıfır olan öğrenciler çıkıyor. 50 üniversitenin olduğu 1980'lerin zihniyetiyle 200 üniversite yönetilemez. Sorunun çözümü için

- YÖK hali hazırda öğrenci alan mühendislik öğrenci kontenjanlarını azaltmalı ve ülkemizdeki mevcut tüm fakültelerdeki bölümlere 40'ı aşmayacak şekilde dağıtmalı,

- İkinci öğretim programları kapatılmalı.

Sonuçta kılavuzlarda yer verilmeyen bölümlerde öğrenci alır, atıl bölüm kalmaz, 3 büyük şehrin dışındaki şehirlerdeki öğrenci sayıları artar (sosyal ve kültürel canlanma olur, büyük şehirlerin yükü azalır), 100 öğrenci yerine 40 öğrenci ile eğitim kalitesi katlanarak artar, ikinci öğretimlerle konuşacak hal kalmayan akademisyenlerin örgün eğitim kalitesi ve proje üretme kalitesi artar. Yani fayda üstüne fayda gelir. Tabi YÖK sorunu çözmek istiyorsa (sonuçta tüm bölümleri açan yök'ün, yine kendi -öğrenci vermeyerek- kapatma derdine düşüyor).

YÖK, mühendislik bölümleri yüksek oranda tercih ediliyor demektedir, son LYS'den sonra. Ancak kılavuzda yer verilmeyen üniversiteler bu hesaba dahil edilmemektedir. İstatiktiksel bir yanlış bilgilendirme yapılmaktadır.

Ayrıca liselerin sayısal alanlarından gelen öğrenci sayıları sürekli azalmaktadır. Sosyal ve Eşit Ağırlık ise artmaktadır. Ancak bu ülkede yeterince edebiyatcı, coğrafyacı, arkeolog vb var (ülkeye de yazık, bu bölümleri tercih eden çocuklara da). Lafa geldiği zaman 2023 vizyonu...
« Son Düzenleme: 10 Ocak 2018, 10:27:49 Gönderen: Bleed »

Paylaş facebook Paylaş twitter

Mühendislik bölümlerinin kontenjanları yeniden düzenlenmelidir Konusuna Ait Benzer Konular

Tüm Lisansüstü Eğitim Kontenjanları Tek Adreste
Bütün üniversitelerimizin dönemlik lisansüstü eğitim programları başvuruları tek adreste:http://ogeder.org/forum/spana-hrefhttpo... Devamı...

Gösterim: 5266 - Yanıt: 0 - Başlatan:syracus
Üniversite kontenjanları açıklandı
ÖSYM, üniversite adaylarının merakla beklediği ‘2015-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nu yayımladı. Aday... Devamı...

Gösterim: 1844 - Yanıt: 0 - Başlatan:AppleJuice
Tıp ve hukuk kontenjanları düştü
ÖSYM, üniversite adaylarının merakla beklediği '2015-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nu yayımladı. Gene... Devamı...

Gösterim: 1269 - Yanıt: 0 - Başlatan:ermanka26
Mühendislik Öğrencilerinin Yapması Gerekenler
Herkese merhabalar. Dördüncü sınıfa geçmiş bir mühendis adayı olarak bölümünü yeni kazanmış arkadaşlar için bir yazı yazmak iste... Devamı...

Gösterim: 1480 - Yanıt: 0 - Başlatan:aliosmangunduz
Mühendislik Fakültesinin acı günü
Gerçekleştirdiği doğum sırasında emboli atımı nedeniyle hayata gözlerini yuman Anadolu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya ... Devamı...

Gösterim: 2204 - Yanıt: 0 - Başlatan:sonmezderya