Öğretim Elemanları Derneği

Gönderen Konu: Mobbing'le Karşı Karşıya Kaldığınızda Susmayın  (Okunma sayısı 2411 defa)

Çevrimdışı AppleJuice

 • Genel Moderatör
 • Kıdemli Üye
 • *****
 • İleti: 420
 • Cinsiyet: Bay
 • Uzman
  • Profili Görüntüle
Çalışana uygulanan yıldırma ve psikolojik baskı olarak nitelenen Mobbing, Türkiye'de oldukça güncel ve bilinir bir hale geldi.

Konunun yasayla desteklendiğini ve dava süreçlerinin bile oluşmaya başladığını belirten Hugent İş Geliştirme Direktörü Özlem Veryeri Taşkaya, iş yerinde Mobbing uygulanırsa sessiz kalınmamalı önerisinde bulunuyor.
Küçük düşürücü, taciz içeren, ulaşılması zor hedef ve proje vererek yıldırmaya yönelik yaklaşımlar olarak bilinen Mobbing, Türkiye'de de artık çok iyi biliniyor. Yasayla desteklenmesi doğrultusunda Türkiye'de güncel ve bilinir bir nokta haline gelen Mobbing için dava süreçleri bile oluşuyor.

Mobbing'le karşılaşan bir çalışanın sessiz kalmayıp olayı bir üstüne veya yetkili merciye rapor etmesi gerektiğini vurgulayan Hugent İş Geliştirme Direktörü Özlem Veryeri Taşkaya, sürecin uzaması ve devam etmesi durumunda psikolojik destek alınıp ilerleyen süreçte mahkemede delil olarak sunulabileceğini belirtiyor.

Mobbing'e göz yuman şirketlerin olumsuz algılanması riski olduğunu belirten Taşkaya: "Mobbing'in uzun süre devam etmesi ve örgüt yönetiminin bunu hoş görmesi, desteklemesi ya da teşvik etmesi, kurumun bir parçası olarak algılanmasına, piyasa repütasyonunun düşmesine ve hukuki süreçlerle karşı karşıya kalınmasına sebep olabilir" diyor.

Konuya yönelik hukuki altyapı ve örnek uygulamalar ile ilgili seminer ve bilgilendirme toplantıları düzenlendiğine dikkat çeken Taşkaya: "Bilinç seviyesinin artırılmasına yönelik sosyal medya üzerinden de çalışmalar yürütülüyor" diyor.

Kaynak: haberler.com
ÖGESEN Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Temsilcisi
ÖGESEN Disiplin Kurulu Üyesi


Logged

Çevrimdışı cerzil

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 2
 • Cinsiyet: Bay
  • Profili Görüntüle
Ynt: Mobbing'le Karşı Karşıya Kaldığınızda Susmayın
« Yanıtla #1 : 27 Ocak 2018, 01:16:44 »
İşte sorun burada, 1 yıl sonra görev süresi uzatımı olan bir kişi nasıl buna karşı koyabilir? Mobbing e karşı koymak üniversitenin görevlendirdiği bir yöneticiye karşı koymaktır. Tepe yönetim bunları görmüyorsa, biz gösterdiğimizde hedef haline geleceğiz. Sonra yapılmayan kalmadı, hepsi kanıtlanabilecek durumda, ancak 1 arkadaşımdan teklif gelmedi bir şeyler yapalım diye.

Çevrimdışı mkosecavus

 • Yönetici
 • Kahraman Üye
 • *****
 • İleti: 1806
 • Cinsiyet: Bay
  • Profili Görüntüle
ÖGESEN Hukuk Danışmanlığı
« Yanıtla #2 : 08 Şubat 2018, 14:11:47 »
Sendika Yönetim Kurulu kararı uyarınca, Sendika merkez yönetim kurulu üyelerinin ve tüm ülke genelindeki sendika üyelerinin, idare ile ilgili doğacak ihtilaflarında, üyelerin ortak hak ve menfaatlerinin izlenmesinde veya hukukî yardım gerekliliğinin ortaya çıkması durumunda her düzeyde ve derecedeki yönetim ve yargı organları önünde temsil etmek, Sendikamızın hizmet koluna giren ve müvekkil dernek üyelerinin menfaatlerini ihlal eden idarî düzenlemelerin Anayasa, kanunlar ve mevzuata aykırı olan kısımlarının iptali için yargı yoluna başvurmak, sendika ve üyeleri aleyhine açılmış ve açılacak davalarda taraf olmak veya müdahil olmak,hukuki konularda mütalaa vermek, müvekkil sendika şubelerinden, temsilcilerinden ve üyelerinden gelen hukuki sorunlarla ilgili görüş bildirmek ve sözlü/yazılı hukuki yardımda bulunmak, bu hususlarda danışmalık hizmetini vermek ve yukarıda sayılan işlerin kapsamına dahil olan icra takiplerinin ÖGESEN Hukuk Danışmanlığı tarafından yürütüleceği hususunu üyelerimize önemle duyurulur.

ÖGESEN, zaman içerisinde ülkemizde hak ettiği yeri kaybeden akademisyenliğin yeniden gerekli değeri kazanması, öğretim elemanlarının özlük haklarının korunması ve iyileştirilmesi, mobbing ile mücadeleye destek olunması amacıyla kurulmuştur. ÖGESEN, bu kazanımları elde edebilmek için bütün kanuni ve hukuki haklarını sonuna kadar kullanarak başta üyeleri olmak üzere tüm öğretim elemanlarına destek olmayı ilke edinir.

Bizimle birlikte yürümenizi istiyoruz. Siz olmazsanız her zaman bir eksiğiz.

ÖGESEN ‘ e üye olmak için “http://www.ogesen.org/OGESEN-Form.doc”  formu doldurarak Islak İmzalı  3 adet kopyasını

GMK BULVARI NO:39/23 KIZILAY – ANKARA
Formunuzu Aras Kargo ile “ÖĞRETİM ELEMANLARI SENDİKASI” koduyla ücretsiz yollayabilirsiniz.
Murat KÖSEÇAVUŞ
ÖGESEN Genel Başkan Yardımcısı

Öğretim Elemanları Sendikası ÖGESEN

www.ogesen.orgwww.ogeder.org

Twitter: @ogesendika ; @ogedernek ; @muratkosecavus
E-posta: bilgi@ogesen.org
Facebook: https://www.facebook.com/ogretimelemanlarisendikasi ; www.facebook.com/ogedernek


Paylaş facebook Paylaş twitter
 


Mobbing'le Karşı Karşıya Kaldığınızda Susmayın Konusuna Ait Benzer Konular

Mobbinge Karşı Günlük Tut, Belge Biriktir
Mobbinge Karşı Günlük Tut, Belge BiriktirÇALIŞMA ve Sosyal Güvenlik Eğitim ve Araştırma Merkezi (ÇASGEM) ile Türk- İş işbirliğiy... Devamı...

Gösterim: 1706 - Yanıt: 0 - Başlatan:_EMİR_
Araştırmalara Göre En Çok Sağlık Çalışanları Mobbingle Karşı Karşıya Kalıyor
Araştırmalara Göre En Çok Sağlık Çalışanları Mobbingle Karşı Karşıya KalıyorMobbing ile Mücadele Derneği Başkanı Hüseyin Gün, Tü... Devamı...

Gösterim: 1716 - Yanıt: 0 - Başlatan:_EMİR_
Sigaraya karşı pedal çevirdiler
Ankara Üniversitesi Çevre Koordinatörlüğü’nün çevre gönüllüsü öğrencileri, sigaranın zararlarını gündeme getirmek ve sağlıklı ya... Devamı...

Gösterim: 2046 - Yanıt: 0 - Başlatan:Atahan
YÖK'ten 'Mobbing'e karşı özel birim
Yükseköğretim Kurulu (YÖK), akademi dünyasında tacize, mobbinge uğrayan kadın akademisyen ve öğrenciler için özel bir birim oluş... Devamı...

Gösterim: 2141 - Yanıt: 0 - Başlatan:Atahan
Mobbing Nedir? Hukuksal Olarak Nasıl Karşı Durabiliriz?
Merhaba;Öncelikle toplumun kanayan yarası fakat adı çok bilinmeyen bir tümör hastalığı gibi olan, anlamı bir veya bir grup insan... Devamı...

Gösterim: 1851 - Yanıt: 0 - Başlatan:Dr. Vahdet ÖZKOÇAK