Öğretim Elemanları Derneği

Gönderen Konu: İntihal'e yüzde 15 sınırı  (Okunma sayısı 21743 defa)

Çevrimdışı syracus

 • Kıdemli Üye
 • ****
 • İleti: 469
 • Cinsiyet: Bay
 • Uzman
  • Profili Görüntüle
  • ulas
İntihal'e yüzde 15 sınırı
« : 11 Haziran 2015, 10:59:53 »
Üniversite öğrencileri için akademik danışmanlık adı altında kurulan ve çeşitli nedenler ile tez yazamayan öğrencilere hizmet veren firmaların sayısı gün geçtikçe artarken, bu durum milyonlarca liralık bir pazar da oluşturdu.Geçtiğimiz günlerde YÖK, tez savunmasından önce öğrencinin intihal programı raporu teslim edilmesi tüm üniversiteler için zorunlu hale getirildi.

Tez avcısı TURNITIN

YÖK'ün kararı üzerine harekete geçen üniversiteler intihal tezleri belirleyen TURNITIN programını kullanacak. Programındaki aksaklıklar ise düşündürücü. Ankara Üniversitesi Rektörlüğü tüm anabilim dallarına, fakültelerine, enstitülerine geçtiği yazıda, "Yapılan çalışmalar, TURNITIN programında bir kez tarandığında program otomatik olarak çalışmayı 'ödev deposu'na kaydetmektedir. Tarama sonucunda dosya programdan silinse bile, dosya depodan kaldırılmamaktadır. Orijinallik raporu yüzde 10 çıkmış ise aynı tez Enstitü tarafından sistemde taratıldığında orijinallik raporunda yaklaşık yüzde 100'lük çakışma olduğu görülmektedir" denildi.


Kaynak: http://www.memurlar.net/haber/519608/

Mehmet Ulaş Koyuncuoğlu

Uzman - Pamukkale Üniversitesi Üyesi

Kişisel E-Posta: ulas@pau.edu.tr

Öğretim Elemanları Sendikası ÖGESEN - Öğretim Elemanları Derneği ÖGEDER

www.ogesen.org ; www.ogeder.org ;

http://pau.edu.tr/ulas

E-posta: bilgi@ogesen.org ; bilgi@ogeder.org


Logged

Çevrimdışı hakanhekim

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 2
 • Cinsiyet: Bay
  • Profili Görüntüle
Ynt: İntihal'e yüzde 15 sınırı
« Yanıtla #1 : 11 Haziran 2015, 11:15:53 »
Değerli arkadaşlar, tezlerinizi Turnitin'e yüklerken, ödev ayarlarından "depo yok" seçeneğini işaretleyiniz. Bu durumda teziniz turnitin veritabanına kaydedilmez ve enstitü'de sıkıntı yaşamazsınız. Oldu ki bunu yapmadınız ve teziniz depoya gitti. Yeniden attığınızda benzerlik %100 görünecektir. Sorun değil. Benzer kaynakların göründüğü sağdaki bölmede "kaynakları çıkar" die bir buton var. Oraya tıkladığınızda, %100 benzer olan kaynağı (aslında sizin daha önce attığınız dosya) çıkardığınız zaman, sorun çözülmüş olacaktır. Aryıca intihal'e yüzde 15 sınırı ifadesi benze doğru bir ifade değil. İntihal inhitaldir, sınırı olamaz. 100 sayfalık bir tezin 15 sayfası kopyala yapıştır ise, bu önemli bir sorundur. Turnitin programı benzerlik indeksini verir. Aslında gördüğümüz intihal oranı değil, benzerlik oranıdır.

Çevrimdışı aykoroglu

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 6
 • Cinsiyet: Bay
  • Profili Görüntüle
Ynt: İntihal'e yüzde 15 sınırı
« Yanıtla #2 : 11 Haziran 2015, 11:41:38 »
Ithenticate daha mantıklı değil mi bu iş için?

Çevrimdışı gursibel

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 4
 • Cinsiyet: Bay
  • Profili Görüntüle
Ynt: İntihal'e yüzde 15 sınırı
« Yanıtla #3 : 11 Haziran 2015, 20:48:50 »
ithenticate ve turnitin farklı programlar olarak lisans almışlar. Geçenlerde üniversitemizde bununla ilgili sunum yapılmıştı, orada bahsedilen; ithenticate ile tez kontrolü yaparsanız kurumsal/kişisel lisansınız iptal olur, ithenticate yalnızca draft makale işlemleri içindir, tez işlemleri turnitin ile yapılmalıdır. Ayrıca şunu hatırlatmakta sonsuz fayda var, turnitin ile ödev seçeneklerinde "depo yok" derseniz ödev/tez vs. ortak bir depoya yüklenmiyor. Dolayısı ile %10 çıkan ödev, enstitünün kontrolünde %100 olmuyor! Ben turnitini bu sayede rahatlıkla kullanıyorum ve akabinde hemen yüklediğim ödevi siliyorum, her ihtimale karşılık diyelim. Yine turnitin ile yükleme yaparken, nihai rapor hemen oluşturulsun'dan ziyade ikinci sıradaki "daha sonra oluştur ama son tarihe kadar değişikliğe izin ver" gibi bir seçenek var, onu tercih ediyorum, ki bize de önerilen bu şekildeydi. Saygılarımla, umarım bir parça yardımcı olabilmişimdir.

Çevrimdışı hannibal11

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 1
 • Cinsiyet: Bay
  • Profili Görüntüle
Ynt: İntihal'e yüzde 15 sınırı
« Yanıtla #4 : 11 Ocak 2018, 16:58:33 »
Sınır her üniversiteye göre farklılık gösterir. Bu konu hakkında güzel bir yazı buldum paylaşayım
------------

Yüksek lisans ve doktora tezlerinde intihal oranına çok dikkat edildiği bilinmektedir. Üniversitelerin çoğunluğunda intihal oranları %20 ve %30 arasında değişiyor. Hazırladığınız tezde eğer alıntı varsa danışman hocanız intihal tespit programı olan turnitin sayesinde bunu hemen anlayacaktır. Bu yüzden tez hazırlarken intihal oranına çok dikkat etmelisiniz. Başka bir yerden aldığınız paragrafı okuyup tekrar yorumlamanız gerekmektedir. İntihale ancak bu şekilde yakalanmazsınız.

Çoğu öğrenci çalışmasını hazırlarken birçok tez ve makalelerden ister istemez faydalanır. İntihal dolayısıyla alıntı yaparken çok aşırıya kaçmamak yararınızadır. Çünkü aşırıya kaçarsanız intihal raporun da oran oldukça yüksek çıkacaktır.

İntihal düşürmeyi kelime dağarcığı geniş, yeri geldiğinde uzun paragraflar kurabilen arkadaşlarımız yapar. Hatta birkaç çalışma arkadaşımız çok daha da ileri giderek işi abartmış, türkçedeki en az 500 tane kelimenin eş anlamlarını çalışma odasının çeşitli yerlerine yapıştırmıştır. Hal böyle olunca, intihal düşürürken tıkanılan yerlerde, küçük notlar halindeki kelimelere şöyle bir göz gezdirmek, intihal düşürme aşamasını daha hızlı hale getirmektedir. Sonuç olarak intihal düşürme de size yardımcı olacak arkadaşlara, bu işin psikopatları diyebiliriz.


Önemli Not: İntihal Raporu alındıktan sonra (nerden alırsanız alın) tezinizi kesinlikle sistemden sildiriniz. Eğer sildirmezseniz danışman hocanız intihali kontrol ettiğinde İntihal Oranı %80-90 arası çıkacaktır. Bizim ilk dikkat ettiğimiz konu budur. Alınan rapor sonrası teziniz anında sistemden silinmektedir.

Kaynak: https://tezduzenleme.wordpress.com/intihal-orani-dusurme/


Paylaş facebook Paylaş twitter
 


İntihal'e yüzde 15 sınırı Konusuna Ait Benzer Konular

#akademikzam Neden Elzem?Asgari Geçim Sınırı 3 bin 867 TL.
Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen İstanbul İl Başkanı Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan, Mart ayı asgari geçim endeksi sonuçların... Devamı...

Gösterim: 2851 - Yanıt: 0 - Başlatan:Dr. Vahdet ÖZKOÇAK
Bizde İntihal Suç Olmaktan Çıktı! Bir Bakana Daha İntihal Suçlaması
“İntihal avcısı” Martin Heidinsfelder'in hedefinde olan Federal Kalkınma ve İşbirliği Bakanı Gerd Müller suçlamalara sert şekild... Devamı...

Gösterim: 2516 - Yanıt: 0 - Başlatan:Dr. Vahdet ÖZKOÇAK
Üst Düzey Bürokratlara 4 yıl görev sınırı
Hükümetin TBMM Genel Kurulu'na sunacağı önergeyle, Başbakanlık ve bakanlıklar dahil tüm kurumlardaki daire başkanlarının üstünde... Devamı...

Gösterim: 1403 - Yanıt: 0 - Başlatan:ermanka26
'Estetik operasyonlarda yaş sınırı düşüyor'
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Kutlu, "Estetik operasyonlarda yaş sınırı çeşitli faktörler nedeniyle... Devamı...

Gösterim: 1150 - Yanıt: 0 - Başlatan:syracus
Liselere kayıtta 18 yaş sınırı kaldırıldı
Ortaokulu veya imam-hatip ortaokulunu bitirip ara vermeden lise öğrenimlerine devam eden öğrencilerin kayıtları, 18 yaşından küç... Devamı...

Gösterim: 1184 - Yanıt: 0 - Başlatan:ermanka26